Bloki w miejscu dworca PKS? Dworzec autobusowy pod wiaduktem?

Image

Temat budowy nowego dworca PKS ciągnie się od kilkunastu lat. Jest pewien przełom w rozmowach z właścicielką działki. Jest też pomysł aby w miejscu obecnego dworca autobusowego powstał blok, a sam dworzec pod wiaduktem.

- Dworzec został sprzedany w 2008 roku, kiedy prezydentem był pan Andrzej Szlęzak, a starostą Robert Fila. Została podpisana umowa przez prezesa PKS-u, w tamtym czasie- Tadeusza Makowskiego. Tak został sprzedany dworzec, że nie została zapisana data wykonania nowego dworca. Skracając całą myśl, my teraz walczymy z właścicielem działki, chodzi o panią Kołek, żeby budować to, co miało być budowane. W tej sytuacji posunęliśmy się nawet do tego, że skierowaliśmy sprawę do sądu. Mamy pozytywny wynik, żeby pani Kołek płaciła nam odszkodowanie. Z kolei pani Kołek się uaktywniła i w tym tygodniu była u mnie. Ma przygotowaną koncepcję budowy dworca, trochę inaczej niż to planowaliśmy. W koncepcji dworca dworzec jest pod tym wiaduktem, który jest na ul. Okulickiego, z zajezdnią i z biurem. Natomiast tam gdzie stoi teraz dworzec, ona chciałaby budować jakąś mieszkaniówkę. Ja na razie się do tego nie odniosłem, wiem, że pan prezydent o tym wie. Będziemy o tym rozmawiać, umówiliśmy się z panem prezydentem na rozmowę po świętach- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Z dotychczasowych ustaleń między starostą Januszem Zarzecznym a inwestorem wynika, że w pierwszej kolejności powstałby dworzec autobusowy na koszt Iwony Kołek, a po przekazaniu go do użytkowania, realizowane byłyby dalsze plany, te związane z budową dużego bloku. Iwona Kołek jest zobligowana do budowy dworca autobusowego i jeśli tego nie zrealizuje, grożą jej, jak mówi dyrektor PKS Tadeusz Bąk, kary finansowe sięgające łącznie 5 mln zł.

W sprawę dworca autobusowego zaangażowany jest również prezydent miasta, który wypowiada się w podobny sposób jak starosta Janusz Zarzeczny.

- Jest to inwestor prywatny. Działka została w moim przekonaniu sprzedana zupełnie nieodpowiedzialnie dla inwestora prywatnego przez poprzednie władze powiatu. Przede wszystkim dlaczego nieodpowiedzialnie? Ja nie jestem jakimś ultraprzeciwnikiem, że nie może być inwestor prywatny na takich działaniach, bo czasami partnerstwo publiczno- prywatne również daje dobre efekty. Natomiast błąd tej umowy polega na tym, że nie został określony termin realizacji zadania. I to jest już coś, co trudno komentować. My ze strony miasta zawsze podchodziliśmy w sposób pozytywny do różnych wniosków, tak aby w końcu odblokować inwestycję i dzisiaj, powiem szczerze, chyba jest najbliżej do przełamania decyzyjnego. Są nowe propozycje obiektu, też ważne pod względem wyzwania, przed jakim stoi Miasto Stalowa Wola, bo oprócz funkcji handlowej, pojawia się tam też kwestia mieszkaniowa, bardzo potrzebna dla Stalowej Woli, bo mieszkań w Stalowej Woli bardzo, bardzo brakuje. Natomiast są to plany inwestora prywatnego, więc ja tutaj nie mam tytułu żeby je publicznie komentować- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta zaznacza, że mimo, że Stalowa Wola na przestrzeni ostatnich lat wypiękniała, to obiekt dworca, który położony jest w centrum miasta, szpeci otoczenie. Jak podkreśla, mimo, że działka z dworcem została sprzedana przez powiat, krytyka spływa również pod adresem miasta i jego włodarza.

- W wielu momentach dokonywałem odważnych decyzji, przejęcia majątkowego, czy odszkodowawczego, tak jak burzyliśmy ten ceglany budynek na targu, jak weszliśmy w wyburzenie kładki nad torami, czy w wielu innych miejscach, takich, które wymagały podjęcia decyzji. Tutaj, niestety, nie ma takiej szansy, żeby miasto mogło przejąć ten teren, bo na to inwestor prywatny nie wyraża zgody. Natomiast mam taką cichą nadzieję, że najbliższe tygodnie dokonają pewnego przełamania decyzyjnego, będzie wniosek, który spełni postawione kryteria i to miejsce w końcu się bardzo mocno zmieni, żeby centrum miasta wyglądało zupełnie inaczej- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Czy budowa dworca autobusowego pod wiaduktem na ul. Okulickiego to dobry pomysł? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
maszynista

nowaGWIAZDA dupo=wlazie dworzec mamy stary i komu to przeszkadza.Wazne zeby nie brac kredytu na nowe dlugi.

~Pracownik

A gdzie ten milion za dworzec, czas żeby się tym zajął NIK i CBA nigdy więcej PiSu

~nowaGWIAZDA

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa gdyby się zdecydowano w tym miejscu budować nowy dworzec to wejście do kibla zrobić na zewnątrz od strony postoju TAXI aby smród z tej wylęgarni zarazków i bakterii nie wchodził na poczekalnie tego dworca a uchodził od razu na zewnątrz tego budynku. Dziwię się ,że kiedy budowano ten stary dworzec nikt o tym nie pomyślał bo smród tam jest nie do wytrzymania.

~nowaGWIAZDA

Do dojazdowy , nigdy w życiu lokacja obecnego dworca to najlepsza lokacja w naszym mieście. A dlaczego to ci zaraz udowodnię bo najwięcej ludzi do STA LOVE J WOLI dojeżdża na rynek a zwłaszcza w sobotę handlową. Ja wiem , że władzy w naszym mieście obecnie jest szkoda tak fajnego miejsca na budowę dworca autobusowego który by mógł być też dworcem kolejowym w przyszłości. Tylko jedna rzecz mnie zastanawia czy jest sens cokolwiek z tym dworcem robić skoro za 10 czy 15 lat już nikt z dworców nie będzie korzystał bo wszyscy będą mieć samochody osobowe i z nich korzystać. Ludzi z czasów komuny kiedy to samochód był marzeniem tak zwanym ściętej głowy już po malutku prawie nie ma bo wymierali.

~Dojazdowy

Dworzec powinien być przeniesiony w pobliże Al. Jana Pawła, ul. Energetyków lub obwodnicy gdyż są to jedyne ulice o dopuszczalnej przepustowości i nie korkujące się. Oczywiście potrzebna jest lepsza komunikacja z resztą miejscowości przy takim układzie. Wiadukt to słaby pomysł. proszę zobaczyć jak tam wygląda ruch uliczny od 7 do 18 .

~dzidek 90

Rzad nic nieda tak samo Unia tez nie da raczej zabierze jeszcze.Wiec nie ma kasy na takie bzdety nowy dworzec.Stary wam nie pasuje to zlozcie sie na nowy.Kto teraz jezdzi autobusami,Marcel wszystko przejal.

~TNT1938

Budowa dworca pod wiaduktem to zły pomysł. Dworzec powinien być budowany w miejscu obecnego i połączony z PKP Stalowa Wola Centrum przejściem podziemnym lub nad ziemnym i to połączenie powinno przechodzić na plac Piłsudskiego

~seta

tak to dobry pomysł,
budować tylko dobre nagłośnienie zrobić

~Apolityczny

Słyszę to od 18 lat, tyle już nie mieszkam w tym mieście, jestem pewien że za kolejne 20 lat będzie ten sam temat.

Mariusz77

Wyborca.....ten dworzec to ruina i wogóle nic nie slychać o tym aby przestala nia być . A to ze jak oiszesz , politycy obiecali go ciut poprawic to czysta kielbasa wyborcza z ich strony . Od nich nie zaleza takie sprawy a od PKP a jak kolejerze dbaja o infrstruktótę to chyba kazdy widze kto jezdzi choc od swieta pociagiem . Politycy to moga sie co najwyzej starac aby pkp coś zrobila z dworcem czy przystankiem .
Kiedys na tym dworcu zatrzymywaly się wszystkie pociagi dalekobieżne a na tym Stw Centrum zaden . Wiem bo jezdzilem nimi do Warszawy, Krakowa czy Szczecina i zawsze wsiadalem na tym na Ofiar Katynia . Teraz zatrzymuje się czesc i w Stw Centrum ale nie wszystkie .

~nowaGWIAZDA

do andrzej , tak tylko nie dodałeś ,że ta kobieta[Kołek] to polityk PLATFORMY OBYWATELSKIEJ i szrek zrobił wielki błąd sprzedając jej ten teren, razem z tym młodym pseudo starostą Filą. Ale liczyli na przypływ gotówki bo ''piniedzy'' wtedy za grosza nie było, mieliśmy budżet w kwocie 200 milionów a obecnie nasz budżet to 800 milionów.

~lustro

To jest typowy obraz jak popaprańcy rozwijają nasz kraj, stagnacja i cofanie sie do tyłu. taki dostali prikaz od swych mocodawców. im gorzej tym lepiej , taka to prawda.nic sie nie da zrobić...piniendzy ni ma....i tak w koło.

~andrzej

jak to nie można unieważnić sprzedaży tej działki skoro właściciel ewidentnie blokuje rozwój miasta? to pokazuje jakie słabe jest prawo albo jak skorumpowane są sądy. ja bym tej pani nie wierzył że wybuduje cokolwiek w naszym mieście tym bardziej ,że jest to osoba z tarnobrzega i kto wie czy nie jest słupem celowo podstawionym ,żeby blokować rozwój miasta, bo wówczas nie moglibyśmy skutecznie rywalizować z tarnobrzegiem. wszystko na to wskazuje ,że wykup tej działki był intencjonalny dla miasta tarnobrzega w celu zahamowania rozwoju miasta. teraz może być tak ,że sprzeda kolejnemu prywatnemu pseudo przedsiębiorcy i ten będzie hamował rozwój przez kolejne lata, bądź rozpocznie budowę której nigdy nie dokończy.

wyborca

Piszę o dworcu na Ofiar Katynia koło ogródka jordanowskiego, gdzie dawniej funkcjonował dworzec z poczekalną i kasami. Pozostał tam jeszcze długi zadaszony peron, do którego można dojść także z parku miejskiego wzdłuż torów.

Artykuł "Najpierw poczekalnia, później toalety" z 2016 roku

"W styczniu Rada Miejska przeznaczyła ponad 50 tys. zł na utworzenie poczekalni przesiadkowej na Dworcu PKP – Stalowa Wola przy ul. Ofiar Katynia. Miasto zobowiązało się dzierżawić od PKP Nieruchomości przez 30 lat pomieszczenie o wielkości 34 m2, które będzie służyć jako poczekalnia. W czwartek radni przeznaczyli kolejne 60 tys. zł na utworzenie w budynku sanitariatu."

Podniosę ten artykuł na górę w sekcji "ostatnio komentowane".

Ale powiedzmy sobie szczerze, że to trochę zaduupie jest i pewnie dlatego w PKP zdecydowano, że pociągi IC będą zatrzymywać się na stacji Stalowa Wola Centrum (za Metalowcem) zamiast tam. Nie wiem, jak było wcześniej.

~mieszkaniec

Czy są jeszcze jacyś z polecenia o przyjęcie do pracy. Tylko szybko. Został tydzień. W urzędach już nie ma gdzie dostawić krzeseł, lecz w MOPS-pr po modernizacji są takie możliwości - nawet na stanowiska kierownicze. Mamy już 8 kierowników - może być więcej

~Bezdomny

Ja bym chciał, żeby Pani wybudowała nam osiedle pod wiaduktem. Kiedyś już było, ale nas pogonili.

~Sulfur

W Siarczkobrzegu z dworca PKP do PKS trzeba przedrałować całe miasto. Propozycjom Pani Kołek mówimy stanowcze NIE !

Mariusz77

Wyborca ...ale o którym Ty dworcu piszesz ??? O Stw Poludnie czy Stw Rozwadów ??? Bo jesli o Rozwadowie to bardzo się mylisz . Tam zatrzymuje xię kazdy pociag, czy to lokalny czy IC .. A we wspomnianym przystanku Centrum to zatrzymuje się nie za duzo IC .
A co do ewentualnego dworca pod wiaduktem to takowy zbudowano nie tak dawno w Rzeszowie . Co prawda korzystają z niego głównie prywatni przewoźnicy ale był też okres ze korzystał z niego też i pks bo ulica wiodaca do ich dworca byla e totalnym remoncie . U nas zdalo by to egzamin ale najpierw trzeba by bylo po pierwsze doprowadzić okolice wiaduktu do porzadku i czystosci aby obory nje bylo a po drugie dac totalny zakaz handlu na ddr i chodnikach w tamtym rejonie

~emeryt

Na dworcu PKP nie ma kasy biletowej ,a w budynku PKS sa.Wiec po co przeplacac na nowy dworzec z galeria.To nie Krakow ze musi byc galeria.To co jest w zupelnosci wystarczy .Komu nie pasuje niech robi zbiorke pieniedzy.

art2deco

U nas schronów raczej nie będzie. U nas od Wisły łagry będą.

~~~do dron

a po co schrony dzisiaj wchodzi ustawa podpisana przez kamysza i tfuska o obronie ojczyzny ze wszystkich biora w kamasze nawet kobity .. ty masz walczyc za ukrów a oni beda sobie siedziec w naszych domach.....

~Dron

Lucjuszu ,gdzie schrony ,gdzie obrona cywilna ,gdzie drogi ucieczki ludności cywilnej z miasta? Nie uciekaj od naprawdę istotnych spraw ,bo kiedyś za to odpowiesz.

~Darecki

caly ten marczak i jego wyborcy to ludzie tfuska i hoojowni, wystarczylo im 4 miesiace zeby rozwalic kraj, podniesc podatki, juz pomalu dogadywac sie z ruskimi( odblokowali juz sankcje) , marczak i cala ta partyjka lansuja sie z POkemonami z patologi obywatelskiej.. nigdy wiecej lewactwa i pokemonow u władzy .....

Aborygen.

Powinni postawić dworzec PKP i PKS w jednym, a nie jakieś bloki. Nie musi być kolos jak stary dworzec ale to co jest woła o pomstę do nieba

jasio

@Do maszynista to wymień tą kwotę zadłużenia i podaj konkrety co sprzedał.

jasio

A ja myślałem, że posadzą plastikowy las z prawdziwymi grzybami dla mieszkańców. Takich dwóch jak oni cały świat nam zazdrości.

jabar

trele morele a po wyborach temat padnie na następne 5 lat. Przy urnach rozliczymy tych sprzedawców.

~Do maszynista

Za to Szlęzak narobił długów, sprzedał co się dało i nic nie zrobił.

maszynista

L@ukrecjusz to byl najgorszy prezydent tego miasta w historii STA LOWE J WOLI.Dlugi w bankach to jest ta rzecz co nam mowi kto jest gorszy.Nie sa wazne rewitalizacje,nowe parkingi,silownie pod chmurka tylko dlugi sa wazne .Zadluzenie zabiera wolnosc i teraz mamy mniej wolnosci bo nie mozemy odpoczywac tylko trzeba zapiepszac na odsetki w banku i pod wykup obligacji pis-u.

~Kris

Bardzo zły pomysł z przeniesieniem dworca pod wiadukt. Dworzec komunikacji busowej / PKS czy jak tam zwał powinien być jak najbliżej przystanku / dworca kolejowego.