NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »
Nowy Temat Odpowiedz
Wentylator w laptopie staje po 10 minutach,
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Lip 2016r. 21:56  
Cytuj
Po włączeniu laptopa wentylator dmucha tylko przez 10 minut. Potem słychać iskrzenie, jakby coś mu przeszkadzało. Na zmianę przyspiesza i zwalnia, aż w końcu staje. Co kilka sekund próbuje ruszyć, ale nie ma siły.

Laptop wyłącza się z przegrzania. Złapał już temperaturę 80°C. Pomagałem sobie zewnętrznym wiatraczkiem na USB, ale został w domu. Przedmuchałem wentylator i radiator sprężonym powietrzem. Niewiele to dało.

Co może być przyczyną takiego zachowania?

Czy podkładka chłodząca w tym przypadku pomoże?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Lip 2016r. 21:56  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 382
Dołączył: 30 Lis 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Lip 2016r. 22:34  
Cytuj
Moze do serwisu oddać albo wymienic wentylator ? umiech po co kupować podkladke chłodzącą jak może naprawa bedzie tańsza niż ta podkladka umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 90
Dołączył: 6 Gru 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Lip 2016r. 23:07  
Cytuj
Nie znam się na tym ,ale mój laptop też tak się przegrzewał -serwis i całe zwoje kurzu na wentylatorze oczyszczony śmiga do dziś.cool girl

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 00:42  
Cytuj
Czesc mialem dokladmie ten sam problem wrecz identyko. Robilem to co Ty i nic dalej grzal sie pyrkalo cos przestawal krecic sie i bum. Pierwsza sprawa jest taka nie oddawaj do naprawy laptopa bo zaplacisz fortune.. w porownaniu do zrobienia samemu. Obdzwonilem naprawy etc mowili mi 250-300 zl za naprawe. To nie byla naprawa tylko wymiana wiatraka. Znalazlem wiatrak do moedlu laptopa na internecoe ktory z przesylka koszttowal mnie 34 zl i na tym sie moj koszt zalonczyl sam sobie zrobilem rozkrecilem i skrecilem. Odrazu mowie nie jestem szpecem ani informatykiem wiec to nie jest nic trudnego. Moze dojsc dodatkowy koszt kilku zloty za paste termoprzewodzaca. Wiatrak po prostu ze starosci albo zlego trzymania laptopa sie zepsul. Podklade polecam po wymianie wiatraka. No i nie klasc na lozku kolanach itd tam gdzie kurz lub grzal sie szybko bedzie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 09:45  
Cytuj
Jeśli ktoś wymieni wentylator i pastę termo do 100 zł łącznie, to mogę go oddać do serwisu. Inaczej wolę sam wymienić. Model to NP-R540-JS01PL. Znalazłem taki http://www.czesc(...)07.html# za 86 zł. Czy można im zaufać? Gdzie polecacie kupić wentylator i pastę termo do tego modelu?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 11:12  
Cytuj
paste gdziekolwiek uniwersalna. A model laptopa jaki masz? moze tyle kostować bo nowszego niz ja mozesz miec.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 11:17  
Cytuj
Kolego nie wiem gdzie szukasz albo czy Ci sie nie chce ale dopomoge.
http://sklep(...)V510/685
http://alleg(...)1-5-0613
do wyboru do koloru jak widać jeden wentrylator do roznych modeli samsunga idzie jak nie wierzysz rozkrecasz laptop i patrzyz czy taki sam. Pozdrówka jezyk

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 11:18  
Cytuj
Rozalka i ile za serwi dałaś "odkurzania" ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 13:04  
Cytuj
Na razie mam odpowiedź od 2 serwisantów i ceny są następujące:
- 100 zł
- 150 zł + VAT + cena wentylatora

Na 90% jest wentylator do wymiany, ale może być też problem z jakimś kontrolerem na płycie głównej lub jakiś kabelek nie styka. Dziś i tak nikt go nie przyjmie, więc wieczorem otworzę laptop i przyjrzę się mu dokładnie.

Obecnie można jajka laptopem gotować nawet po ograniczeniu mocy procesora i karty graficznej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 13:06  
Cytuj
Z opisu wychodzi tak jak mowilem na to co ja mialem wiec kabalek jak nie bedzie stykał mozesz zobaczyc poporawiac skrecic i zobaczysz czy sie powtorzy jak tak to wentylator. No to masz robocizne i wentylator. Ja dzwonilem do dwóch to taka cene mi podali na szybko w tym jedno to byl komputronik ;|

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 14:48  
Cytuj
Kabelki są podpięte, ale idą tylko 3. Aby dostać się do wnętrza wiatraka, trzeba zdjąć taśmę, która przytwierdza go do rurek radiatora, a może cały układ, co wiąże się z wymianą past termo. Jestem na wyjeździe i nawet multimetru nie mam. Jeszcze zabawa "zrób to sam" wyniesie mnie więcej niż oddanie sprzętu do serwisu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 135
Dołączył: 26 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Lip 2016r. 15:13  
Cytuj
rób jak chcesz ja tylko naprowadzilem co to moze byc. PAste wymieniałem przed wiatraieem i nic nie dało. wiatrak zmieniłem paste i tak z powrotem sie wymieniało i efekty były.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 10 Lip 2016r. 01:31  
Cytuj
Jeśli dobrałem się do niego sam, to go skończę. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez wizyty w Praktikerze, gdyż trzeba czymś zmyć starą pastę, nałożyć nową, a potem przymocować wiatrak do radiatora. Jest kilka aukcji z Krakowa i mam nadzieję, że nie wtopię. Ostatnio siłowałem się z wtyczką do wentylatora i uwaliłem gniazdo. Na szczęście tylko plastik. A wystarczyło pociągnąć za kabelki. Dlaczego tego nie uczyniłem od razu? Otóż kiedyś kolega w ten sposób chciał wyjąć wtyczkę od głośników i wyrwał kabelki z pinów. Przy każdej operacji muszę wciskać je śrubokrętem. Serwis kosztowałby mnie mniej czasu, ale naprawiać sam mogę się czegoś nauczyć.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1384
Dołączył: 15 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 10 Lip 2016r. 09:32  
Cytuj
Generalnie laptopy nie lubią temperatury otoczenia wyższej niż 22-24 stopnie C. I powinny być stawiane na powierzchni twardej, dobrze przewodzącej ciepło. Np. na drewnianym blacie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1979
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2016r. 09:33  
Cytuj
Zmieniłem wentylator i nalożyłem nową pastę termo. Niestety laptop nie przeżył operacji. Podłączam go do zasilania, świeci dioda, ale naciskam przycisk i nic się nie dzieje. Najchętniej oddałbym go do serwisu, ale w sobotę nikt tam nie zajrzy. Co się mogło stać? Wielokrotnie rozbierałem i czyściłem ten laptop, tak więc nie dobieram się do niego pierwszy raz. Jednak możliwe, że przy czyszczeniu izopropanolem doszło do zwarcia lub mechanicznie porysowałem ścieżki na płycie głównej. Jak to mogę zdiagnozować?

Aktualizacja: I stał się cud. Wyjąłem wszystkie bebechy, złożyłem ponownie i laptop wstał.

Aktualizacja 2: Nie działał gładzik. Chcąc wyjąć klawiaturę przy włączonym laptopie, zajechałem śrubokrętem w kręcący się wentylator. Czy mogłem go uszkodzić? Cały czas działa, ale słychać, że lekko łożysko trze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 28 Paź 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Paź 2016r. 16:08  
Cytuj
Mogłeś go delikatnie uszkodzić, chociaż wątpię (łopatki wszystkie są?).
Pamiętaj aby nigdy nie rozkręcać lapka jak jest włączony!

1. Jak czyścić procka ze starej pasty ? ściereczka nasączona spirytusem.
2. Pasta jakaś dobra, nie shit za 10 zł który się skruszy po 2 miesiącach.
3. Klawiaturę, odłącza się poprzez wysuwanie i odchylenie złączki.
4. Zminimalizujmy zjawisko elektrostatyki podczas rozbierania. Przede wszystkim nie rozkręcajmy laptopa w wełnianym swetrze!.
5. Wtyczki z kablami (może być power,głośniki i jakieś inne mniejsze elementy wysuwamy z obydwu stron. Jeśli oczywiście jest to złącze na wcisk).

Wyborca - gratuluję wykonania naprawy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Porady techniczne »