NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »
Nowy Temat Odpowiedz
Opony terenowe do roweru cross,
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Kwie 2017r. 16:44  
Cytuj
Jakie opony terenowe polecacie do roweru crossowego 28 cali? Zależy mi na dużej przyczepności w terenie, zwłaszcza po piachu. Rower będzie wykorzystywany do szybkich jazd po naszych lasach.

Aktualnie mam opony oryginalne crossowe: 700 x 42c

Jakie terenowe wejdą do tego roweru?

Podobno Schwalbe HS476 są OK, tylko trochę drogie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Kwie 2017r. 16:44  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 450
Dołączył: 1 Cze 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Kwie 2017r. 17:01  
Cytuj
Miałem właśnie Ci polecić Schwalbe (lub jak kto woli Jaskółki), swoja drogą więcej profesjonalnych porad uzyskasz na typowo rowerowym forum (chyba).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Kwie 2017r. 19:46  
Cytuj
opony do piachu na crosówkę - bardzo ciężka sprawa .Na piach to opona o szerokości 28x 2,25 - tylko że taka to ci do tylnych widełek w ramie crosówki nie wejdzie .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 5 Kwie 2017r. 20:28  
Cytuj
Nie no, bez przesady . Ja wczoraj wybrałem się na mini wycieczkę po szutrach i piachach Puszczy Sandomierskiej i min jechalem niesławną droga przez las Krawce-Stany . Kto tam był z rowerem czy nawet autem to wie o czym piszę...piach piach i piach..do tego doły . W swoim góralu mam opony Maxiss CrossMark 2.10 i one właśnie na piachu sprawują się idealnie . Tak samo jak na szutrze , kamieniach czy korzeniach..Jak znajdziesz takie w rozmaiarze 28 to bierz bo i na asfalcie dobrze się sprawują . Ja jeżdżę na nich już którys rok z kolei i innych opon bym już nie chciał

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Kwie 2017r. 07:31  
Cytuj
Crossmarki to opony stworzone do ścigania w mtb i dlatego występują w typowych dla mtb rozmiarach. Jest wersja 29 cali ale ona nie zmieści się w ramie crossa.
Co nie zmienia faktu że to jedna z najlepszych opon do mtb na rynku umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Kwie 2017r. 22:12  
Cytuj
@kolo1: Opony 28 x 2,25 są za duże na te obręcze. Chyba najlepiej będzie przejść się w sobotę do jakiegoś sklepu i przymierzyć różne opony, tylko kto dobrze ogarnia temat? Mam jeszcze 1 problem. W Rzeszowie na przeglądzie zerowym zepsuli amortyzator powietrzny. Chcę, by ktoś go sprawdził, ale nie partacz, tylko serwisant, który choć raz amorek powietrzny na oczy widział. W terenie ledwo się ugina. Trzeba dużo siły. Zawór jest odkręcony do końca.

@naxxos: Co do modelu HS476 to tu jest lista wszystkich rozmiarów:

https://www.schwalbetires.com/node/5151

Najbardziej odpowiedni to 44-622 (28x1.65)? Pozostałe raczej nie wejdą.

@qsik: Na stronie producenta nie ma rozmiarów crossowych Maxxis Crossmark.

Zastanawiam się, czy taka zmiana w ogóle pomoże utrzymać lepszą przyczepność w terenie, a zwłaszcza na piaszczystych podjazdach i na słynnym zjeździe po korzeniach, gdzie mój cross już sobie nie radzi.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Kwie 2017r. 23:52  
Cytuj
No to właśnie mówię że występuje tylko jako wersja mtb. Z rozmiarów crossowych jest chyba schwalbe smart sam, wersja mtb jest calkiem przyzwoita. Albo schwalbe racing ralph.

A co to za amor Ci zepsuli?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 6 Kwie 2017r. 23:57  
Cytuj
Przecież crosmarki występują nawet w wersji 1.9 więc załozysz do crossowego roweru . Co do smart samow..miałem jeden sezon i NIGDY WIĘCEJ, mój kolega miał takie samą opinie o tych oponach i obaj po roku szybko się ich pozbyliśmy .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Kwie 2017r. 00:08  
Cytuj
Crossmarki zaczynają się od 2.10. Popatrzę jeszcze na inne modele.
http://www.maxxis.com/catalog/tire-281-crossmark

@qsik: Chodzi o przedni amortyzator RST Vogue Air, skok 60 mm. Działa, ale jest twardszy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 7 Kwie 2017r. 01:37  
Cytuj
wyborca, nie pisz głupot . Mozna bez problemu kupic te opony w wersji 1,9...pytanie tylko czy znajda się i do kół 28 bo do 26,27 i 29 kupisz takie .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Kwie 2017r. 17:07  
Cytuj
Ciężko znaleźć 1.9 do kół 28 nawet na aukcjach. Z oferty Maxxis może dałoby się upchnąć jakąś oponę 29x2.0, ale prześwit jest naprawdę mały. Węższe z innych kategorii to przełajowe lub szosowe, np. model Ravager.

www.maxxis.com/tire-search?category=121&rim=29

Obecnie znalazłem takie:
SmartSam 2017 (pewniak)
Kenda Karma Sport (1.9)
Kenda Small Block (1.9)

Patrząc po bieżniku SmartSam 2017 niewiele się różni od poprzednich wersji.

Dla przypomnienia obecne opony to 28" o szerokości 42 mm (1.654").

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 12 Kwie 2017r. 20:08  
Cytuj
wyborca..ja Ci mówię z własnego doświadczenia abyś nie kupował smart samów .
Te Kendy Kama Sport wyglądają OK a te drugie Kendy to mi wyglądają na typowo terenowe i na asfalcie będą ciężko szły

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 12 Kwie 2017r. 21:46  
Cytuj
CYTAT
wyborca, nie pisz głupot . Mozna bez problemu kupic te opony w wersji 1,9...pytanie tylko czy znajda się i do kół 28 bo do 26,27 i 29 kupisz takie .


Przecież 28 i 29 to ta sama obręcz.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Kwie 2017r. 00:18  
Cytuj
Zmierzyłem rozstaw widełek. 1.9" powinna wejść, ale może ocierać. Najwyżej zamówię więcej opon i odeślę.

Nie chcę kompromisów. Pilnie potrzebuję opon na piach i błoto. Jak będę jeździł po asfalcie, to zmienię na szosowe.

Myślę o tych trzech:

Maxxis Crossmark 1.9" (których już raczej nie kupię)
Kenda Small Block 1.9" (znalazłem jeszcze na Amazonie)
Schwalbe Smart Sam 1.75" lub 1.65" (i tak będzie lepsza od obecnych)

Jest jeszcze system tubeless, np. Marathon Mondial. Obniżam ciśnienie i mam oponę do XC. Ale nie jestem przekonany do tego. Nie ma rzeczy uniwersalnych. A co wy myślicie o tym pomyśle?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Kwie 2017r. 11:46  
Cytuj
Zamówiłem u Żyda smallblocki, ale kontakt się z nim urwał i szukam dalej. Teraz mam taki wybór:

* W Rojaksie mają SmartSam 28x1.60" to by na miejscu przymierzyli
* W sklepie obok Rojaksu ta sama opona w rozmiarze 29x1.75"
* Maxxis Ravager cena ponad 200 zł do zamówienia tylko za granicą
* Kenda Small Block 29x1.9" dostępna w kilku sklepach internetowych

Żyd pomyślał „co za kretyn pcha się na XC rowerem crossowym”. Teraz jestem w czarnej dziurze. Czytałem recenzje kilku opon. Ludzie mieli niemałe kłopoty z instalacją 29" nawet na MTB, a co dopiero w crossowym. Chyba zaryzykuję i kupię online Small Block, a jeśli nie będzie pasować, to podjadę po Smart Sam do sklepu stacjonarnego. A może jest coś lepszego niż Smart Sam, Small Block i Ravager? Ważne, by na piachu się nie ślizgały.

PS. Jeździł ktoś 29" w terenie? Jak oceniacie podjeżdżanie i ogólny komfort jazdy?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Kwie 2017r. 13:02  
Cytuj
Jeżdżę cały czas na 29" w terenie, w tym w górach i jestem mega zadowolony. Jak chcesz spróbować to pisz na pw. Mam też kilka opon Schwalbe m.in. Smart Sam i Racing Ralph ale wszystko to rozmiary typowo mtb więc chyba nie ma co przymierzać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Kwie 2017r. 20:57  
Cytuj
Ok, zaryzykuję. W obu sklepach nie piszą, czy kupuję parę, czy pojedynczą oponę. Teraz pojawia się pytanie, jaką dętkę kupić - czy o takich rozmiarach jak opona - raczej tak. Kupiłem lekką dętkę Continental do starych opon. Długo nie wytrzymała. Wprawdzie podczas jazdy trzyma powietrze, ale przez noc wypuszcza do flaka. Prawdopodobnie gdzieś jest dziura lub wentyl nie trzyma. Temat potem zbadam.

PS. Czy 29 zawsze pasuje do 28? Takie podejście wydaje mi się zbyt naiwne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 316
Dołączył: 20 Sie 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 24 Kwie 2017r. 23:33  
Cytuj
Cene masz zawsze za sztuke.

Obręcz 28 i 29 ma ten sam rozmiar jedynie szerokość się może różnić.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Kwie 2017r. 01:12  
Cytuj
Czyli łączna cena tych opon to 300 zł. Opinie użytkowników nie pozostawiają suchej nitki. Piach i błoto im nie służą.

Kenda Small Block 8
+ bezpieczna na zakrętach
+ doskonała na suchy tłuczeń
+ średnia na suchy piach (wpada w poślizg)
- słaba na błoto (zapycha przestrzeń między klockami)
- słaba na asfalt (duże opory toczenia)

Smart Sam
+ przeciętna na suchy tłuczeń
+ przeciętna na asfalt (małe opory toczenia)
- słaba na zakrętach (niesymetryczne klocki po bokach)
- słaba na piach (ale sobie radzi)
- fatalna na błoto (ślizga się)

Opinie dotyczyły modelu Small Block 8, ale wersja Pro chyba niewiele się różni. Z tego wynika, że żadna na piach się nie nadaje, chociaż w suchych warunkach lepiej poradzi sobie Kenda Small Block. Nic innego dla crossów nie ma. Są opony MTB (26, 27.5, 29) albo przełajowe (28). Tak zadecydował rynek. Pozostaje wydać 140 zł za przeciętne opony (28x1.6) albo 300 zł za trochę lepsze (29x1.9), które mogą nie wejść. Doradźcie, bo mam 3 dni na montaż. Do piątku wszystko musi grać i trąbić. SmartSam mają w Rojaksie (szkoda, że nie 1.75), a Kendy muszę zamówić online.

PS. Żyd się odezwał, wyśle kendy jutro. Jak nie wejdą, to fallback do smartsamów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2017r. 21:44  
Cytuj
Odświeżam.

Mariusz77, którą wersję smart samów miałeś i dlaczego się ich pozbyłeś? Pisz konkrety.

Może ja mam nietypowy rower (obecne opony 42-622), ale:

- jest dużo opon przełajowych 30-35 mm z agresywnym bieżnikiem
- jest jeszcze więcej do rowerów górskich 26", 27.5", 29", min. szer. 2.1"
- jest zaledwie kilka opon terenowych w okolicach 42-622, w tym smart samy

Tak, Smart Sam to jedyna opona terenowa 28x1.6". Jest też kilka cieńszych w ofercie Schwalbe, Maxxis, Continental, Accent i Kellys. Ciekawe, jak zachowują się tak cienkie opony w terenie takim jak nasze lasy.

Przyszły small blocki 29x1.9. Spodziewałem się, że ma większe klocki. Na piach i błoto słabo to widzę. Już lepiej było pójść po smart samy albo zamówić jakąś uniwersalną oponę.

PS. Bliżej lata wracam do jazd typowo asfaltowych, więc i tak rozglądam się za oponą uniwersalną lub szosową.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1260
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2017r. 22:34  
Cytuj
Wersja 2.1 ...pozbyłem sie z takich powodów głównie jak podane są powyżej czyli...

-słaba na zakrętach (niesymetryczne klocki po bokach)
- słaba na piach (ale sobie radzi)
- fatalna na błoto (ślizga się)

Do szału doprowadzało mnie głównie to ze nawet jak wchodziłeś w zakręt, obojętnie na jakiej nawierzchni i obojętnie z jaką prędkością to miałeś wrażenie że zaraz Ci przednie koło ucieknie gdzieś w bok i upadniesz, w dodatku jeszcze w zakrętach miałeś wrażenie tak jakby nagle uciekało ciśnienie z dętek . Nie raz się zatrzymywałem i sprawdzałem czy aby nie przebite koło .

Do powyższych minusów dodałbym jeszcze to że nawet przy spokojnej jeździe po ścieżkach leśnych na których są korzenie to te opony wariowały...przód uciekał w jedną stronę a tył w drugą .

Mój kolega z którym zakupiliśmy te smart samy, miał dokładnie takie same odczucie i po roku obaj przeszliśmy an CrossMarki

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1970
Dołączył: 3 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Kwie 2017r. 14:36  
Cytuj
Nowe smart samy mają całkowicie inny bieżnik, więc trudno wyrobić sobie opinię o nich na podstawie starego modelu. Poprawiono klocki po bokach (nie są już asymetryczne). Jeśli ktoś chce, to są 2 sztuki w Rojaksie w Rzeszowie.

Przetestowałem small bloki w naszych lasach i nie jest tak źle:

1. Na błocie opona zamienia się w szosową, ale da się jeździć
2. Średnia przyczepność do podłoża - lubi się ślizgać
3. Duże opory toczenia
4. Da się jeździć po piachu
5. Ciężko się podjeżdża (29" są jednak dla twardzieli)
6. Dobrze się skręca, ale na błocie traci przyczepność

Zwiększyłem masę roweru na oko o 2 kg, co też ma negatywny wpływ na wydajność.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »