Zaloguj się !
NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »
Rower MTB do 5000 PLN,
ff
Wysłany: 4 Lut 2018r. 14:36  
Jaki rower kupić do maratonów MTB i codziennych treningów?

Rama - aluminium, geometria sportowa jak do XC, rozmiar 19"
Koła - do opon 29" szer. 2.1 lub 2.2
Osprzęt - SRAM lub Shimano XT/XTR/SLX
Widelec - skok 60-120 mm, RockShock Reba lub inny tej klasy
Biegi - 2x10, 2x11 lub 3x10, o jednoblatach różne są opinie
Kaseta - 11..42 zęby to raczej minimum
Korba - czy warto montować np. 26-48 do kół 29" (przewaga na zjazdach?)
Hamulce - hydrauliczne tarczowe
Pedały - zatrzaskowe, regulacja siły wypięcia, brak luzów góra-dół przy najniższej sile wypięcia
Waga - max 12 kg

Rozważam też opcję, aby kupić podzespoły i samemu złożyć.

Najbardziej zastanawiam się nad osprzętem - SRAM czy Shimano. Czy jest wielka różnica między osprzętem XT, XTR, SLX oraz SRAM? Zależy mi na płynnej zmianie biegów, stabilności i niskich kosztach eksploatacji. Nie może być tak, że na stromym podjeździe nie zrzucę biegu lub łańcuch spadnie sam z siebie.

Prywatna wiadomość 

Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Lut 2018r. 15:50  
Dobre pytanie na forum. Zaraz wpisze się 20 osób i każda będzie zachwalać swój rower :-)

Miałem podobny dylemat 3 lata temu przy wyborze roweru MTB, oraz rok temu gdy wybierałem rower krosowy. Założyłem sobie wtedy minimalną klasę osprzętu, jaki mój rower ma mieć i sprawdzałem jakie modele oferują różni producenci, za jakie pieniądze. Ostatecznie z MTB wybrałem Canyona, bo rowery tego producenta w okolicach 1100 Euro miały wtedy wg mnie dobry, jeśli nie najlepszy stosunek jakość/cena. W zeszłym roku, doradzałem kumplowi, który miał do wydania jakieś 3000zł (a który ostatecznie jednak roweru nie kupił wcale) i wtedy dobre ceny na rowery z osprzętem klasy Deore miał np. Romet. Po prostu poprzeglądaj sobie strony producentów i wybierz taki model, który ma zadawalający Cię osprzęt i który Ci się podoba.

Jeśli chodzi o biegi, to zależy po czym chcesz jeździć. Ja po górach jeżdżę mało (zwykle 3-4 dni w roku) i dlatego w marcu wymieniam mój napęd 3x10 na 1x11. Zauważyłem, że nigdy nie używam największej tarczy z przodu, natomiast najmniejszą tylko w górach, ale w ograniczonym zakresie. Gdy już podjeżdżam pod górę wolniej niż jestem w stanie iść, to wolę iść, dlatego nie używałem nigdy konfiguracji typu najmniejsza tarcza z przodu - dwie największe z tyłu. Nie ścigam się z nikim, nie zależy mi na czasie, jeżdżę dla przyjemności, więc mogę sobie pozwolić na obciachowe podchodzenie pod górę :-) Dlatego napęd 1x11 z tarczą 32T z przodu, 42T z tyłu (przemyślę jeszcze opcję 46T) jest dla mnie.

Osprzęt, to zależy. Zarówno Sram jak i Shimano mają różne grupy sprzętu. Zastanawiałem się nad przejściem na Sram, bo mają napędy 1x12, ale musiałbym wymienić piastę w kole, dlatego moje zainteresowanie Sramem się skończyło i zostaję przy Shimano (pewnie XT, ewentualnie mieszanka SLX i XT). XTR jest za drogi. Gdybym startował w zawodach, pewnie bym się skusił, jednak na moją jazdę nie ma to sensu. Nie wiem, czy nawet XT ma sens, ale różnica w cenie między interesującą mnie mieszanką SLX i XT a kompletnym XT jest niewielka, więc tu mogę dopłacić.
Tu porównanie SLX i XT:

https://www.youtu(...)MihcE7Jg

Srama nie znam. Zawodowcy często wybierają Sram, więc może być, że te najlepsze grupy, Sram może mieć lepsze (albo lżejsze) od Shimano.

Hamulce - miałem do czynienia z Shimano Alivio, z Shimano SLX i z Avid Elixir 5. Avid najlżejszy, ale mój tylny padł po 3 latach, nie dało się tego już odpowietrzyć i zalać, więc kupiłem właśnie nowy. Hamuje dobrze.
Shimano zarówno Alivio jak i SLX są łatwiejsze w obsłudze. Raz tylko miałem problemy, ale z mojej winy. Dałem do odpowietrzenia i zalania i wszystko gra.

Rebę mam. Z tych niezbyt drogich powietrzniaków to dobry wybór. Zero problemów.

Reszta wg uznania.

Pozdrawiam!

Prywatna wiadomość 

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »