NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 3 4 5 »
Dla rowerowych odkrywców, Dla tych którzy kręcą
Posty: 10
Dołączył: 15 Kwie 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 18:53  
Cytuj
Cześć, dzisiaj podczas mojej wojaży rowerowej po okolicy wdychając tlen pośrodku lasu, dostałem impulsu do założenia tego tematu. Mam świadomość, że wielu nas nie będzie, ale spróbować zawsze warto. W tym temacie chciałbym się podzielić jak też chciałbym abyście i wy się dzielili miejscami mało znanymi w okolicy, z ciekawą/niezwykłą historią, oczywiście jeżeli znacie. Mogą to być miejsca sakralne, przyrodnicze, jakieś porzucone budowle/ruiuny, pomniki czy obeliska. Oczywiście chodzi mi o miejsca w naszej "okolicy" Opis jak do nich dojechać też mile widziany.

A więc pierwszym miejscem z którym chciałbym się z Wami podzielić jest drzewo. Rośnie oko w okolicy wsi Sójkowa w stronę Bojanowa. Z tego co się dowiedziałem od miejscowych kiedyś cyganka powiesiła na nim swoje dziecko. Drzewo nosi ślady rzazów, jednak nikomu do dzisiejszego dnia nie udało się go ściąć. Zdjęcia niestety nie posiadam jak i dokładnego miejsca.

Drugim miejscem, którym chcę się z wami podzielić są trzy groby w lesie, niestety nie udało mi się nikogo spotkać z kim mógłbym porozmawiać na ich temat. Ów groby leżą w lesie zaraz przy drodze. Można do nich trafić jadąc z Niska na Maziarnię, odbijając Na mijankę LHS.
Obrazek

a wyglądają one tak:
Obrazek
Może ktoś posiada jakieś informacje na ich temat?
Ciekawym portalem jest polskaniezwykla, jednak tam nie ma wszystkiego.
Zapraszam zainteresowanych umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 18:53  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 126
Dołączył: 23 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 20:03  
Cytuj
Trzeba wziąść saperkę pojechać i sprawdzić co tam siedzi pod ziemią i zagadka będzie rozwiazana

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 216
Dołączył: 10 Sty 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 21:24  
Cytuj
Ty to weź ta saperke i się jabnij nią w głowę ☺

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 126
Dołączył: 23 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 21:55  
Cytuj
I jakiego efektu moge sie spodziewac po tym zabiegu !

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1259
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 22:08  
Cytuj
Saturn Ty hiena cmentarna jesteś czy jak ??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1577
Dołączył: 20 Wrz 2012r.
Skąd: 37-450
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 22:13  
Cytuj
Boze temat bardzo fajny. Bo lubie poznawac takie miejscowki a tu od razu saturn wioche odstawia. Prosba do moda o usinięcie wpisow nie na temat i mojego rowniez.

https://img5.dmty.pl//uploads/201511/1448366582_pi03yt_600.jpg
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 126
Dołączył: 23 Gru 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 15 Kwie 2018r. 22:22  
Cytuj
Dobrze to poprawie sie warto poszukac takich informacji na stronie gminy czesto jest zamieszczane w histori

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
pl2
pl2
pl2
Posty: 417
Dołączył: 10 Marz 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 07:08  
Cytuj
Hmm, czy to są groby?? A może jaki samochód rozbił się o o drzewo i na miejscu zginęło 3 osoby. Może tylko same krzyże są postawione.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 56
Dołączył: 18 Gru 2016r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 08:35  
Cytuj
Też lubię odwiedzać takie miejsca rowerem. Te groby, które opisujesz to pewnie partyzanci polegli w czasie wojny. W okolicy toczyły się walki, takich grobów jest wiele. Chociaż pewności nie mam. Wypadek jest mało prawdopodobny, teraz to droga asfaltowa, ale wcześniej zwykła leśna, mało prawdopodobne, żeby ktoś tu jeździł szybko, a groby nie wyglądają na nowe.

Na północ i północny-zachód od Pysznicy znajduje się Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, gdzie takich miejsc jest sporo. Wczoraj byłem m.im. w rezerwacie Imielty Ług, a potem odnalazłem w rezerwacie Łęka "Trzy grobki", a następnie pomnik poświęcony ofiarom niemieckiego terroru w miejscowości Janiki.

http://bwele(...)ich.html

Tydzień temu byłem w miejscu zwanym "Bomba", gdzie podczas wojny spadła rakieta V2.

http://bwele(...)ama.html

Odwiedziłem też sporo innych miejsc, pomniki, groby partyzantów itp.

Ale musiałbym poszukać na blogu.

Sporo na temat okolicy wie Mariusz77.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4
Dołączył: 9 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 17:26  
Cytuj
Ciekawy temat. Od siebie dorzucę - jako, że natrafiłem na nie przypadkiem podczas rowerowej wycieczki - Źródliska w Łanach - źródło w formie małych "gejzerków" wybijających z dna rzeczki, w zagajniku. Zdjęcia można znaleźć w googlach. Dojazd szosą - skręcić w prawo za Kosinem (droga na Annopol) w kierunku Gościeradowa, po paru km tablica po lewej stronie szosy informuje o odnośnym miejscu.
Sporo ciekawych miejsc jest też w "sandomierskim", ale nie wiem czy kwalifikuje się to jeszcze jako "nasza okolica".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10
Dołączył: 15 Kwie 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 17:51  
Cytuj
bwele i 2_3_IDO fajnie że postanowiliście współtworzyć ten wątek umiech Miejsce wybuchu rakiety na pewno niedługo odwiedzę tak samo jak źródełka umiech Imielty Ług znam, bardzo fajne miejsce polecam wszystkim w szczególności o poranku lub zachodzie słońca. Niedaleko też leżą Kochany - wieś spacyfikowana przez Niemców podczas II WŚ. Zamordowano wtedy wszystkich mieszkańców w odwecie za udzielenie pomocy partyzantom. Na jej obrzeżach leży cmentarz i część osób pomordowanych. Jako ciekawostkę mogę dodać, że we wsi funkcjonuje chyba zoo czy mini zoo - nie pamiętam dokładnej nazwy.
Obrazek
Obrazek

Zmieniając trochę kierunek na południe w miejscowości Krzeszów znajduje się "cudowne źródełko" Objawiła się tam Matka Boska. Przyśniła się ona pewnemu młynarzowi spod Zamościa, poleciła mu we śnie zbudowania kapliczki obok cudownego źródełka z miejscowości obok dużej rzeki. Młynarz bez żadnych dodatkowych informacji udał się do Krzeszowa, gdzie od miejscowej ludności dowiedział się o źródełku. Woda ze źródła ma moc uzdrawiającą, w szczególności działa dobrze na narząd wzroku. Można ją pić bezpośrednio ze źródła, kubeczki wiszą obok ;) Zdjęcia z zeszłego roku.
mapa:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 133
Dołączył: 16 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 18:35  
Cytuj
Ja mam takie pytanka, może ktoś będzie wiedział. Interesują mnie rejony Burdze-Krawce i chciałem się dowiedzieć, gdzie leżą okopy I wojenne w okolicach Krawców, może mi ktoś na mapie narysować ?

I drugie pytanko, czy macie jakieś stare zdjęcia z nieistniejącej już osady Świerczyna koło Burdzy ? W tamtym roku szukałem pozostałości po tej osadzie, ale nie znalazłem (poza krzyżem przy drodze).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1259
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 20:38  
Cytuj
Kutcha , nie wiem czy orientujesz sie gdzie jest mogiła zbiorowa przy Łęgu pomiedzy Krawcami a Burdzami ale w tamtym rejonie były min te okopu .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 56
Dołączył: 18 Gru 2016r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 20:40  
Cytuj
Dzięki Sanex!

Jak już pisałem, ekspertem w tej sprawie będzie Mariusz77, ale sam co nieco objechałem, a kilka z takich miejsc odwiedziłem dzięki niemu.

Co do Kochanów, to w Lasach Janowskich chyba nie ma wioski, która by nie ucierpiała w wyniku jakiś niemieckich represji. Praktycznie w każdej jest jakiś pomnik, groby itp. Mam taką papierową mapę Lasów Janowskich, gdzie te groby były pozaznaczane i te 3 grobki to już jeden z ostatnich, których wcześniej nie odwiedziłem.

Na tygodniu mam plan jechać i znaleźć jeszcze dwie mogiły w okolicach Katów za Zdziarami. Jeden z nich już kiedyś odwiedziłem, teraz czas przypomnieć sobie gdzie to jest i odwiedzić drugi.

Co do pytania Kutcha'y, to nie słyszałem ani o okopach, ani o Świerczynie. Natomiast na terenie poligonu lipskiego jest inna opuszczona miejscowość - Brzóza Cesarska. Opuszczona na siłę, po prostu po wojnie w tym rejonie powstał poligon i miejscową ludność wysiedlono. Wszystko co po niej pozostało to krzyż, kapliczka i tablica poświęcona miejscowemu bohaterowi powstania listopadowego. Byłem tam kilka razy, teraz nie wiem, czy można tam wjechać, bo coś znowu wojsko kombinuje z poligonem.
Tu 2 zdjęcia:

http://bwele(...)oty.html

Koło Sandomierza sporo jest takich miejsc, ja znam tylko dwie latarnie chocimskie, basztę w Kicharach, inne są w planie na ten rok. Trochę daleko, bo, żeby tam pojeździć i poszukać trzeba się liczyć już z ponad 100-km wycieczką. Kilka razy w roku takie robię, ale to już trzeba mieć czas podczas weekendu.

2_3_IDO pisał o Łanach. Tam też fajnie. Takich źródlisk też jest w okolicy kilka np. w Janowie, czy w Dzwoli. Ale Łany najfajniejsze.

Fajny rezerwat to "Obary" koło Ciosmów, już blisko Biłgoraja.

Zresztą sporo tego w okolicy.

Pozdrawiam!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1259
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 20:59  
Cytuj
sanex bardzo lubie jeździć na Kochany i do tego źródełka za Krzeszowem

bwele, nie zachwalaj tak mnie bo co ja tam wiem, odwiedziłem moze ciutek miejsc wiecej niż Ty albo i nie . Te dwa groby za Katami odwiedziłem tez kilka lat temu, jedna z nich to jest pomnik poświęcony o ile dobrze pamiętam partyzantom a drugi pomnik upamietnia żydów pomordowanych przez niemców ww 1943 roku. Ponoć w tamtym miejscu do tej pory leżą ciała w kilku mogiłach . O ile dobrze pamietam to niemcy zebrali żydów w pobliskim Jarocinie a potem wywieźli w las i rozstrzelali .
Co do tej mogiły Trzy grobki to o ile mnie pamięć nie zawodzi troche odnowili to miejsce pamięci ale też nie byłem tam ze 3 lata i trzeba będzie sie tam wybrać koło weekendu

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1259
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Kwie 2018r. 20:59  
Cytuj
sanex bardzo lubie jeździć na Kochany i do tego źródełka za Krzeszowem

bwele, nie zachwalaj tak mnie bo co ja tam wiem, odwiedziłem moze ciutek miejsc wiecej niż Ty albo i nie . Te dwa groby za Katami odwiedziłem tez kilka lat temu, jedna z nich to jest pomnik poświęcony o ile dobrze pamiętam partyzantom a drugi pomnik upamietnia żydów pomordowanych przez niemców ww 1943 roku. Ponoć w tamtym miejscu do tej pory leżą ciała w kilku mogiłach . O ile dobrze pamietam to niemcy zebrali żydów w pobliskim Jarocinie a potem wywieźli w las i rozstrzelali .
Co do tej mogiły Trzy grobki to o ile mnie pamięć nie zawodzi troche odnowili to miejsce pamięci ale też nie byłem tam ze 3 lata i trzeba będzie sie tam wybrać koło weekendu

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 17
Dołączył: 16 Paź 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2018r. 09:30  
Cytuj
Do rowerowych odkrywcow

mam do Was prosbe zebyscie lokalizacje ciekawych waszym zdaniem miejsc podawali w postaci wspolrzednych. Kazdy, no moze prawie kazdy ma smartfona z wbudowanym GPS'em wiec uzyskanie takich wspolrzednych nie powinno byc problemem. Szukanie takich miejsc wg. wskazowek typu, jedz prosto 2 km, za kapliczka skrec w lewo i tam juz zobaczysz itp jest malo precyzyjne, zwlaszcza jesli chodzi o male obiekty i do tego w lesie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2018r. 10:00  
Cytuj
Było pytanie o mogiłę z I Wojny Światowej koło Krawców, tutaj są współrzędne:
50.518925, 21.931908
- to jest na szczycie pagórka - niestety rozjeżdżanego przez crossowców.
Ślady okopów są na pobliskich wzgórzach. Ogólnie - nietypowe nierówności terenu można zobaczyć otwierając warstwę cieniowania na Geoportalu.
Po otwarciu podglądu terenu klikamy na duże "oczko" prawym górnym rogu - ikonka WMTS (dodaj mapę) ->WMTS- Usługi Krajowe WMTS -> ISOK Cieniowanie

W okolicznych lasach można znaleźć rzędy równych zagłębień - to są chyba ślady po ziemiankach/ukryciach z jesieni 1944-styczeń 1945. Wszystkie zlokalizowane są na skrajach lasów przy drogach wyjazdowych.
W okolicach Krawców takie długie, dość głebokie rowy - to nie są okopy tylko prawdopodobnie ślady po ogrodzeniu, jakie przed I WŚ było naokoło "pańskich" lasów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 104
Dołączył: 30 Cze 2013r.
Skąd: RNI
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2018r. 10:35  
Cytuj
Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich w lesie w Stróży koło Rudnika

http://www.polsk(...)wej.html

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2018r. 10:39  
Cytuj
CYTAT
Ja mam takie pytanka, może ktoś będzie wiedział. Interesują mnie rejony Burdze-Krawce i chciałem się dowiedzieć, gdzie leżą okopy I wojenne w okolicach Krawców, może mi ktoś na mapie narysować ?

I drugie pytanko, czy macie jakieś stare zdjęcia z nieistniejącej już osady Świerczyna koło Burdzy ? W tamtym roku szukałem pozostałości po tej osadzie, ale nie znalazłem (poza krzyżem przy drodze).


Bardzo ciekawe okopy (głębokie - przeciwczołgowe) z okresu I wojny światowej widziałem pomiędzy wsiami Kurzyna Mała a Dąbrówka (okolice niedaleko Ulanowa).

Niestety nie jestem w stanie pokazać tego na mapce - bo ostatnio byłem tam 20 lat temu.

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 133
Dołączył: 16 Kwie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Kwie 2018r. 14:53  
Cytuj
Zbiorowa mogiła przy Łęgu wiem gdzie jest choć nigdy tam nie byłem ;p Na majówce zamierzam tam podjechać i przy okazji przeszukać te tereny.

Pamiętam, że na którejś mapie oprócz osad: Skrzypacze i Świerczyna po drugiej stronie Łęgu, bliżej Krawców była jeszcze osada Świtaki. Na geoportalu można zobaczyć, że jest tam ścieżka leśna - Świtacka mijająca kiedyś tę osadę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10
Dołączył: 15 Kwie 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Maja 2018r. 21:12  
Cytuj
Cześć!
Zachęcony waszymi opiniami postanowiłem dopiero teraz udać się w rejon Krawców na zbiorową mogiłę. Moją wyprawę rozpocząłem od Burdzów i stamtąd udałem się na krawce. Nie była to dobra decyzja bo praktycznie cała droga piaszczysta i nie dało sie jechać musiałem rower prowadzić. No ale ok uparcie dążylem do celu. Będąc w Krawcach zapytalem miejscowego czy dobrze jadę powiedział mi, że lepiej jedzie się za kościołem ale tędy też dojadę. Będąc na miejscu (sprawdałem na mapach google) nie mogłem znależć tego miesjca, dobrze ze sie odwróciłem i mogiła była na górce jak ktoś wcześniej wspomniał na rozjeżdzonej przez crossowców. Miesjce mogło by być bardziej zadbane i uporządkowane przez lokalną społeczność. Powrót przez las, wyjechałem obok turboronda, droga kamienista utwardzona średnia do jazdy, chyba że ktoś takie lubi. Dwa zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

A Wy gdzie byliście w ostatnich dniach? umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 646
Dołączył: 9 Paź 2014r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Maja 2018r. 23:36  
Cytuj
Zapisz sie do www.geocaching.com tam znajdziesz wszystko o mało znanych miejscach.:cwaniak:

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2790
Dołączył: 3 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Maja 2018r. 10:30  
Cytuj
Gratuluję tematu.

Podobno w okolicach Jeziórka jest bardzo ładnie. Po wykopach siarki pozostał zrekultywowany teren i powstało dużo stawów i dróżek do jeżdżenia, ale jeszcze tam nie jeździłem, więc nie mogę osobiście potwierdzić. Może kiedyś się wybiorę.

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5, 22)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 12
Dołączył: 7 Maja 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 11 Maja 2018r. 09:50  
Cytuj
Trafiłam tutaj szukając informacji na temat trzech grobów, które wczoraj zupełnie przypadkiem zauważyłam jadąc rowerem w stronę Sójkowej.
To te trzy krzyże, o których napisał sanex.

pl2, to na pewno groby, ponieważ przed krzyżami jest "górka" ziemi. Krzyże powypadkowe znajdują się zazwyczaj przy samej drodze / zaraz przy rowie, są nowsze i przede wszystkim nie wyglądają jakby było po nimi coś zakopane.

Byłam dość mocno zaskoczona znaleziskiem, ponieważ nie jechałam tamtędy pierwszy raz, a dopiero teraz zauważyłam. Akurat jak zarosło i miejsce powinno być bardziej ukryte! co

Również jestem ciekawa, jaka historia jest związana z tym miejscem. W Lasach Janowskich takie znalezisko nie zdziwiłoby mnie tak jak to - tam jest sporo oznak działalności partyzantów. Nie wiedziałam, że po tej stronie Sanu też można natrafić na takie "perełki".

Podzielam zdanie maszynisty - sporo ciekawych miejsc można odkryć dzięki geocachingowi umiech Myślę, że Mariusz77 też to potwierdzi! Oprócz www.geocaching.com jest jeszcze www.opencaching.pl

Zgadzam się również z kede - w wątku najlepiej dodawać współrzędne geograficzne.
Trzy groby niedaleko LHS przy drodze Maziarnia-Sójkowa: N 50°27.092' E 022°03.564'.

Obrazek
Obrazek

Pozdrowienia dla wszystkich cyklistów-odkrywców! umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 3 4 5 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Rowerzyści »