NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »
Nowy Temat Odpowiedz
Czego nie mowia media?, Czego nie mowia media?
Posty: 13
Dołączył: 9 Lip 2023r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Lip 2023r. 18:00  
Cytuj
W związku z odrzuceniem druku sejmowego nr 3238 dotyczącego zmian w Prawie Geologicznym i Górniczym przez Senat RP oraz ponownym skierowaniem go pod obrady Sejmu RP, pragniemy zwrócić uwagę Posłów Sejmu RP na skrajnie negatywne, antyspołeczne i antypolskie w swej istocie konsekwencje wyżej wymienionych zmian legislacyjnych przegłosowanych przez Sejm 16 czerwca 2023.

Zmiany ustawodawcze przegłosowane przez Sejm wprowadzają „rewolucyjne” rozwiązania, które negują prawo samorządów lokalnych do regulowania działalności gospodarczej i budowlanej na terenach uznanych odgórnie, na mocy nietransparentnych, zewnętrznych decyzji administracyjnych, jako obszary występowania „strategicznych” złóż naturalnych.



Proponowane zmiany nie tylko uderzają w konstytucyjnie gwarantowaną własność prywatną, ale negują również zapisy Konstytucji (Art. 16 ust. 2, art. 163, Art. 164 ust. 3, Art. 165 ust. 2 oraz Art. 166 ust. 1), które przekazały terenowe kompetencje planistyczne w ręce gmin. Na mocy nowego prawa, jednostki samorządu terytorialnego zostaną pozbawione prawa do kwestionowania decyzji zewnętrznych organów administracyjnych oraz możliwości zaskarżania tych decyzji. Zmiany te, kwestionując prawo własności prywatnej i godząc w kompetencje samorządu lokalnego, naruszają szerzej pojmowany interes społeczny i narodowy oraz podstawy ładu ustrojowego państwa.



Zwracamy uwagą, że zakaz zabudowy na obszarze występowania złóż uznanych administracyjnie za strategiczne jest niekonstytucyjny, jest bowiem równoznaczny ze znaczącym ograniczeniem prawa własności, a często wręcz z faktycznym wywłaszczeniem i eksmisją prawowitych właścicieli. Nowe prawo nie przewiduje ani odszkodowań ani przyszłych dywidend dla właścicieli nieruchomości tracących prawa własności na mocy niezaskarżalnych decyzji administracyjnych, przekazuje za to prawo do działalności gospodarczej na wywłaszczonym terenie w ręce podmiotów nabywających koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, przyznawane przez urząd Głównego Geologa Kraju (GGK). Absurdalność przyjętych przez Sejm rozwiązań staje się oczywista, gdy uzmysłowimy sobie, że obszar występowania złóż o potencjalnie „strategicznym” charakterze obejmuje około 2/3 powierzchni kraju.



Nowe zapisy prawne, po ich ewentualnej ponownej akceptacji przez Sejm i Prezydenta RP zagwarantują prymat ekonomicznych interesów wielkich, w większości obcych, korporacji ponad interesem indywidualnych właścicieli, społeczności lokalnych, oraz polskich interesów narodowych nie wspominając o rzeczach takich jak ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego.



Zahamowanie lokalnego rozwoju ekonomicznego przez zakaz zabudowy i zagospodarowania terenu będzie w oczywisty sposób skutkować permanentnym spadkiem wartości nieruchomości oraz w dłuższej perspektywie depopulacją obszarów dotkniętych tego typu decyzjami i restrykcjami.



Prawo Geologiczne i Górnicze w swej obecnej formie proponowanej przez Sejm, narusza i w rzeczywistości neguje własność prywatną, będącą fundamentem polskiej ekonomii i polskiego ładu społecznego. Prawo to, przekazując kompetencje jednostek samorządu terytorialnego centralnym organom administracji staje się w rzeczywistości zawoalowaną formą zamachu nie tylko na naszą własność, ale też na ustrój państwa. Główny Geolog Kraju (GGK), urząd będący działem administracyjnym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, otrzymuje niezaskarżalny administracyjnie i prawnie monopol kompetencyjny, który daje mu możliwość samodzielnego decydowania o przyszłości gmin i kraju oraz o losie, bezpieczeństwie, a nawet życiu milionów jego mieszkańców, bez jakiejkolwiek osobistej odpowiedzialności za ekonomiczne, społeczne i środowiskowe skutki swoich decyzji. GGK dysponować będzie w sposób nieograniczony własnością gruntów i wód pitnych, ładem przestrzennym kraju, pozwoleniami na budowę i działalność gospodarczą nad udokumentowanymi złożami naturalnymi na terenach obejmującymi 2/3 terytorium kraju. Nietransparentny i potencjalnie korupcjogenny charakter procesów koncesyjnych będzie faktem dla wszystkich chyba oczywistym.



Wątek ten staje się szczególnie ważny również w kontekście planów podziemnego składowania, czy też tak zwanej sekwestracji, dwutlenku węgla (CO2). Plany te prowadzić mogą do zatrucia i migracji wód podziemnych, dewastacji krajobrazowej, destrukcji infrastruktury oraz do niewyobrażalnych katastrof ekologicznych, będących efektem albo powolnego wydobywania się, albo jednorazowej katastrofalnej erupcji sekwestrowanych gazów na powierzchnię – powyższe scenariusze są całkiem prawdopodobne biorąc pod uwagę ogólną nieszczelność górotworów, oraz nieprzewidywalność przyszłych ruchów sejsmiczno-tektonicznych.



Zmiany przegłosowane przez Sejm stoją w sprzeczności z zasadą zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrony środowiska oraz wykluczają społeczeństwo z procesu decyzyjnego, lekceważąc przy tym i nieracjonalnie ograniczając potencjalne przyszłe wykorzystanie niespożytego potencjału energetycznego czystego źródła energii jakim jest geotermia.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Lip 2023r. 18:00  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11615
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 08:41  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4960
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 14:19  
Cytuj
Niech będzie że PełO pod swoimi rządami, 10 lat temu, stworzyła "potfora"śmieciowego.ok
Pytam, co PiS-ury Jarosława zrobili, aby to zmienić?co
Nico!sciana

Gdyby chcieli,dawno temu prawo byłoby zmienione!
Krzyki,wrzaski,darcie mordy,bełkot i ciamkanie Jarka,bo kampania wyborcza rusza"z kopyta".good

Istnieje teoria sPiSkowa w temacie -Komu zależy na wyciąganiu brudu?
Komu?chytry
A może ktoś jak kiedyś Reichstag,ktoś to specjalnie podpala?:szok:
Komu zależy najbardziej na przedwyborczym burdelu?Kto "na kaczych łapach",wypomina rudy kolor włosów swojemu przeciwnikowi?mlotek

Ale to są moje zwidy,myśli nieuczesane ,te które mam,gdy nie piję...potluczony
1,5 promilka,to tyle co nic.3m sie
PiS-da ma 32 procent.zarumieniony

ZAWSZE MÓWIŁEM, ŻE POLITYKĘ I KABARET, POWINNO SIĘ OGLĄDAĆ OSOBNO.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4960
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 14:19  
Cytuj
Niech będzie że PełO pod swoimi rządami, 10 lat temu, stworzyła "potfora"śmieciowego.ok
Pytam, co PiS-ury Jarosława zrobili, aby to zmienić?co
Nico!sciana

Gdyby chcieli,dawno temu prawo byłoby zmienione!
Krzyki,wrzaski,darcie mordy,bełkot i ciamkanie Jarka,bo kampania wyborcza rusza"z kopyta".good

Istnieje teoria sPiSkowa w temacie -Komu zależy na wyciąganiu brudu?
Komu?chytry
A może ktoś jak kiedyś Reichstag,ktoś to specjalnie podpala?:szok:
Komu zależy najbardziej na przedwyborczym burdelu?Kto "na kaczych łapach",wypomina rudy kolor włosów swojemu przeciwnikowi?mlotek

Ale to są moje zwidy,myśli nieuczesane ,te które mam,gdy nie piję...potluczony
1,5 promilka,to tyle co nic.3m sie
PiS-da ma 32 procent.zarumieniony

ZAWSZE MÓWIŁEM, ŻE POLITYKĘ I KABARET, POWINNO SIĘ OGLĄDAĆ OSOBNO.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4960
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 14:19  
Cytuj
Niech będzie że PełO pod swoimi rządami, 10 lat temu, stworzyła "potfora"śmieciowego.ok
Pytam, co PiS-ury Jarosława zrobili, aby to zmienić?co
Nico!sciana

Gdyby chcieli,dawno temu prawo byłoby zmienione!
Krzyki,wrzaski,darcie mordy,bełkot i ciamkanie Jarka,bo kampania wyborcza rusza"z kopyta".good

Istnieje teoria sPiSkowa w temacie -Komu zależy na wyciąganiu brudu?
Komu?chytry
A może ktoś jak kiedyś Reichstag,ktoś to specjalnie podpala?:szok:
Komu zależy najbardziej na przedwyborczym burdelu?Kto "na kaczych łapach",wypomina rudy kolor włosów swojemu przeciwnikowi?mlotek

Ale to są moje zwidy,myśli nieuczesane ,te które mam,gdy nie piję...potluczony
1,5 promilka,to tyle co nic.3m sie
PiS-da ma 32 procent.zarumieniony

ZAWSZE MÓWIŁEM, ŻE POLITYKĘ I KABARET, POWINNO SIĘ OGLĄDAĆ OSOBNO.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4960
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 14:19  
Cytuj
Niech będzie że PełO pod swoimi rządami, 10 lat temu, stworzyła "potfora"śmieciowego.ok
Pytam, co PiS-ury Jarosława zrobili, aby to zmienić?co
Nico!sciana

Gdyby chcieli,dawno temu prawo byłoby zmienione!
Krzyki,wrzaski,darcie mordy,bełkot i ciamkanie Jarka,bo kampania wyborcza rusza"z kopyta".good

Istnieje teoria sPiSkowa w temacie -Komu zależy na wyciąganiu brudu?
Komu?chytry
A może ktoś jak kiedyś Reichstag,ktoś to specjalnie podpala?:szok:
Komu zależy najbardziej na przedwyborczym burdelu?Kto "na kaczych łapach",wypomina rudy kolor włosów swojemu przeciwnikowi?mlotek

Ale to są moje zwidy,myśli nieuczesane ,te które mam,gdy nie piję...potluczony
1,5 promilka,to tyle co nic.3m sie
PiS-da ma 32 procent.zarumieniony

ZAWSZE MÓWIŁEM, ŻE POLITYKĘ I KABARET, POWINNO SIĘ OGLĄDAĆ OSOBNO.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 4960
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 14:26  
Cytuj
@Anty PiS-PO
Skąd "zjechałeś"artykuł,to wiem.smiech2
Następnym razem, napisz coś swojego.mlotek

-------
I jeszcze jeden temat.
Poyebie który wchodzisz na moje konto SM-Nic nie osiągniesz,flaku porodowy.potluczony

ZAWSZE MÓWIŁEM, ŻE POLITYKĘ I KABARET, POWINNO SIĘ OGLĄDAĆ OSOBNO.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10502
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 16:12  
Cytuj
Niemcy to obrotny naród. Mamy trochę niemieckich śmieci u nas.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 90
Dołączył: 11 Marz 2022r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 16:13  
Cytuj
jusek, w 2018 roku powstała ustawa która to wszystko reguluje i skończyło się eldorado dla mafii śmieciowych.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10502
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 27 Lip 2023r. 16:23  
Cytuj
Ustawa ustawą a rezydentura polskojęzyczna na posterunku swoje umiech

Niemieckie media podały w piątek rano informację, powołując się na własne ustalenia, że laboratorium prowadzące badania nad próbkami wody z Odry pobranymi na wysokości Frankfurtu nad Odrą wykryło w nich wyjątkowo duże stężenie rtęci. Polacy nie wykryli przekroczenia norm stezenia rteci, Niemcy nie przeprosili i pastuchy u bauera się cieszą.


Obrazek
Gawnojady


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11615
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Sie 2023r. 10:01  
Cytuj
Obrazek

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Opinie »