NawigacjaStart » Imprezy »

Sprawdź repertuar kin:

Kino BalladaKino Ballada:

Kino WrzosKino Wrzos:

Spotkanie z prof. Bralczykiem

Szczegóły imprezy
Data: 27 Kwie 2019r.
Miejsce: Biblioteka Miejska
Wstęp:
„Polszczyzna bez tajemnic…” z profesorem Bralczykiem


III edycja konkursu „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku” odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli o godz. 15.00. Tym razem gościem honorowym wydarzenia będzie profesor Jerzy Bralczyk. Tegoroczny temat, jaki poruszy profesor, to „Jak działają słowa”. Miasto Stalowa Wola jest współorganizatorem wydarzenia.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba się zapisać w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli lub w Bibliotece Pedagogicznej. Termin zapisów upływa 25 kwietnia. Konkurs jest adresowany do osób od 16 roku życia, niebędących polonistami. Szczegółowe informacje i regulamin można znaleźć na stronach internetowych starostwa powiatowego, Miasta Stalowej Woli i biblioteki pedagogicznej.

Uczestnicy będą odpowiadać na 21 pytań, wybierając jedną z czterech odpowiedzi. Pytania, których autorkami są Bernadeta Burdzy i Anna Garbacz, obejmują zarówno ortografię, jak i gramatykę, znaczenie i pochodzenie wyrazów, wymowę, interpunkcję – wszystkie dziedziny języka. Osoby, które dbają o poprawność swych wypowiedzi i czytają dużo książek, nie powinny mieć problemów z większością pytań. Oczywiście, znajdą się i trudniejsze kwestie, trzeba będzie wykazać się bardziej szczegółową wiedzą albo mieć trochę szczęścia.

Pula nagród w tym roku jest zachęcająca – wynosi łącznie 3 tys. złotych. O jej podziale między zwycięzców zadecyduje jury pod przewodnictwem prof. Bralczyka. Także prof. Bralczyk przyzna swoją nagrodę.

Nowością w tej edycji konkursu jest kategoria honorowa. Tutaj mogą się sprawdzić ci, którzy nie uczestniczą w kategorii ogólnej, a więc poloniści, osoby poniżej 16 roku życia, a także laureaci I miejsca w dwóch kolejnych edycjach konkursu. Tu można zgłosić się w ostatniej chwili, na godzinę przed konkursem, więc jeśli ktoś zechce przystąpić do konkursu, a nie zdąży zapisać się do 25 kwietnia, to pozostaje mu właśnie ta kategoria. W kategorii honorowej nie przyznaje się nagród pieniężnych.

Konkurs, jak co roku, odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli, przy ul. Popiełuszki 10, w pierwszą poświąteczną sobotę, 27 kwietnia 2019 roku. Początek o godz. 15, uczestnicy powinni zjawić się wcześniej, żeby dopełnić formalności związanych z uczestnictwem. Warto już teraz zacząć przygotowania, żeby zawalczyć o najwyższe miejsca na podium.

Obrazek


NawigacjaStart » Imprezy »